International Components for Unicode

ICU Home
  · ICU Home
ICU4C Demos
  · Converter Explorer
  · Collation Demo
  · Segments
  · IDNA
  · Locale Explorer
  · Normalization Browser
  · Regular Expressions
  · String Compare
  · Transforms
  · Unicode Browser
ICU4J Demos
  · Demo Page
Tools
 

Related Websites

Unicode Consortium

Common Locale Data

 

Display Problems?


Choose Your Locale.

Regions

bgc (Индија) агемски (Камерун) азербејџански (кирилско писмо, Азербејџан) азербејџански (кирилско писмо) азербејџански (латинично писмо, Азербејџан)
азербејџански (латинично писмо) акански (Гана) албански (Албанија) албански (Косово) албански (Северна Македонија)
амхарски (Етиопија) англиски (Австралија) англиски (Австрија) англиски (Американска Самоа) англиски (Американски Девствени Острови)
англиски (Американски територии во Пацификот) англиски (Ангвила) англиски (Антига и Барбуда) англиски (Барбадос) англиски (Бахами)
англиски (Белгија) англиски (Белизе) англиски (Бермуди) англиски (Божиќен Остров) англиски (Боцвана)
англиски (Британска Индоокеанска Територија) англиски (Британски Девствени Острови) англиски (Бурунди) англиски (Вануату) англиски (Гамбија)
англиски (Гана) англиски (Гвајана) англиски (Германија) англиски (Гернзи) англиски (Гибралтар)
англиски (Гренада) англиски (Гуам) англиски (Данска) англиски (Диего Гарсија) англиски (Доминика)
англиски (Европа) англиски (Еритреја) англиски (Замбија) англиски (Зимбабве) англиски (Израел)
англиски (Индија) англиски (Ирска) англиски (Јамајка) англиски (Јужен Судан) англиски (Јужноафриканска Република)
англиски (Кајмански Острови) англиски (Камерун) англиски (Канада) англиски (Кенија) англиски (Кипар)
англиски (Кирибати) англиски (Кокосови [Килиншки] Острови) англиски (Кукови Острови) англиски (Лесото) англиски (Либерија)
англиски (Маврициус) англиски (Мадагаскар) англиски (Макао САР) англиски (Малави) англиски (Малдиви)
англиски (Малезија) англиски (Малта) англиски (Маршалски Острови) англиски (Микронезија) англиски (Монсерат)
англиски (Намибија) англиски (Науру) англиски (Нигерија) англиски (Ниује) англиски (Нов Зеланд)
англиски (Норфолшки Остров) англиски (Обединети Арапски Емирати) англиски (Обединето Кралство) англиски (Остров Ман) англиски (Острови Туркс и Каикос)
англиски (Пакистан) англиски (Палау) англиски (Папуа Нова Гвинеја) англиски (Питкернски Острови) англиски (Порторико)
англиски (Руанда) англиски (Самоа) англиски (Свазиленд) англиски (Свет) англиски (Света Елена)
англиски (Свети Китс и Невис) англиски (Свети Мартин) англиски (Северни Маријански Острови) англиски (Сејшели) англиски (Сент Винсент и Гренадини)
англиски (Сент Лусија) англиски (Сиера Леоне) англиски (Сингапур) англиски (Словенија) англиски (Соединети Американски Држави, POSIX)
англиски (Соединети Американски Држави) англиски (Соломонски Острови) англиски (Судан) англиски (Танзанија) англиски (Токелау)
англиски (Тонга) англиски (Тринидад и Тобаго) англиски (Тувалу) англиски (Уганда) англиски (Филипини)
англиски (Финска) англиски (Фиџи) англиски (Фолкландски Острови) англиски (Холандија) англиски (Хонгконг САР Кина)
англиски (Џерси) англиски (Швајцарија) англиски (Шведска) арапски (Алжир) арапски (Бахреин)
арапски (Египет) арапски (Еритреја) арапски (Западна Сахара) арапски (Израел) арапски (Ирак)
арапски (Јемен) арапски (Јордан) арапски (Јужен Судан) арапски (Катар) арапски (Коморски Острови)
арапски (Кувајт) арапски (Либан) арапски (Либија) арапски (Мавританија) арапски (Мароко)
арапски (Обединети Арапски Емирати) арапски (Оман) арапски (Палестински Територии) арапски (Саудиска Арабија) арапски (Свет)
арапски (Сирија) арапски (Сомалија) арапски (Судан) арапски (Тунис) арапски (Чад)
арапски (Џибути) асамски (Индија) астурски (Шпанија) асу (Танзанија) африканс (Јужноафриканска Република)
африканс (Намибија) бамбара (Мали) баса (Камерун) баскиски (Шпанија) бафија (Камерун)
белоруски (Белорусија) бемба (Замбија) бена (Танзанија) бенгалски (Бангладеш) бенгалски (Индија)
бодо (Индија) босански (кирилско писмо, Босна и Херцеговина) босански (кирилско писмо) босански (латинично писмо, Босна и Херцеговина) босански (латинично писмо)
боџпури (Индија) бретонски (Франција) бугарски (Бугарија) бурмански (Мјанмар [Бурма]) вај (вај, Либерија)
вај (вај) вај (латинично писмо, Либерија) вај (латинично писмо) валсер (Швајцарија) велшки (Обединето Кралство)
виетнамски (Виетнам) волофски (Сенегал) вунџо (Танзанија) галициски (Шпанија) ганда (Уганда)
германски (Австрија) германски (Белгија) германски (Германија) германски (Италија) германски (Лихтенштајн)
германски (Луксембург) германски (Швајцарија) горнолужички (Германија) грузиски (Грузија) грчки (Грција)
грчки (Кипар) гуси (Кенија) гуџарати (Индија) дански (Гренланд) дански (Данска)
догри (Индија) долнолужички (Германија) дуала (Камерун) еве (Гана) еве (Того)
евондо (Камерун) ембу (Кенија) ерменски (Ерменија) есперанто (Свет) естонски (Естонија)
западнофризиски (Холандија) зарма (Нигер) зулу (Јужноафриканска Република) ѕонгка (Бутан) игбо (Нигерија)
инариски сами (Финска) индонезиски (Индонезија) интерлингва (Свет) ирски (Ирска) ирски (Обединето Кралство)
исландски (Исланд) италијански (Ватикан) италијански (Италија) италијански (Сан Марино) италијански (Швајцарија)
јавански (Индонезија) јакутски (Русија) јапонски (Јапонија) јенгбен (Камерун) јидиш (Свет)
јола-фоњи (Сенегал) јорупски (Бенин) јорупски (Нигерија) кабилски (Алжир) кабувердиану (Кабо Верде)
казашки (Казахстан) каинганшки (Бразил) како (Камерун) калалисут (Гренланд) каленџин (Кенија)
камба (Кенија) каннада (Индија) кантонски (поедноставено, Кина) кантонски (поедноставено) кантонски (традиционално, Хонгконг САР Кина)
кантонски (традиционално) каталонски (Андора) каталонски (Италија) каталонски (Франција) каталонски (Шпанија)
кашмирски (арапско писмо, Индија) кашмирски (арапско писмо) кашмирски (деванагари, Индија) кашмирски (деванагари) квазио (Камерун)
кечуански (Боливија) кечуански (Еквадор) кечуански (Перу) кикују (Кенија) кинески (поедноставено, Кина)
кинески (поедноставено, Макао САР) кинески (поедноставено, Сингапур) кинески (поедноставено, Хонгконг САР Кина) кинески (поедноставено) кинески (традиционално, Макао САР)
кинески (традиционално, Тајван) кинески (традиционално, Хонгконг САР Кина) кинески (традиционално) киргиски (Киргистан) кмерски (Камбоџа)
којра чиини (Мали) којраборо сени (Мали) колоњски (Германија) конкани (Индија) корејски (Јужна Кореја)
корејски (Северна Кореја) корнски (Обединето Кралство) коса (Јужноафриканска Република) курдски (Турција) лакотски (Соединети Американски Држави)
ланги (Танзанија) лаошки (Лаос) латвиски (Латвија) лингала (Ангола) лингала (Конго - Бразавил)
лингала (Конго - Киншаса) лингала (Централноафриканска Република) литвански (Литванија) луба-катанга (Конго - Киншаса) луја (Кенија)
луксембуршки (Луксембург) луо (Кенија) мазендерански (Иран) маитили (Индија) македонски (Северна Македонија)
маконде (Танзанија) макува-мито (Мозамбик) малајалски (Индија) малајски (Брунеј) малајски (Индонезија)
малајски (Малезија) малајски (Сингапур) малгашки (Мадагаскар) малтешки (Малта) манипурски (бенгалско писмо, Индија)
манипурски (бенгалско писмо) манкс (Остров Ман) маорски (Нов Зеланд) марати (Индија) масајски (Кенија)
масајски (Танзанија) мачаме (Танзанија) меру (Кенија) мета (Камерун) монголски (Монголија)
морисјен (Маврициус) мунданг (Камерун) нама (Намибија) нгиембун (Камерун) нгомба (Камерун)
непалски (Индија) непалски (Непал) нигериски пиџин (Нигерија) норвешки букмол (Норвешка) норвешки букмол (Свалбард и Јан Мајен)
норвешки нинорск (Норвешка) нуер (Јужен Судан) њанколе (Уганда) њенгату (Бразил) њенгату (Венецуела)
њенгату (Колумбија) одија (Индија) оромо (Етиопија) оромо (Кенија) осетски (Грузија)
осетски (Русија) паштунски (Авганистан) паштунски (Пакистан) пенџапски (арапско писмо, Пакистан) пенџапски (арапско писмо)
пенџапски (гурмуки, Индија) пенџапски (гурмуки) персиски (Авганистан) персиски (Иран) полски (Полска)
португалски (Ангола) португалски (Бразил) португалски (Гвинеја Бисао) португалски (Екваторска Гвинеја) португалски (Кабо Верде)
португалски (Луксембург) португалски (Макао САР) португалски (Мозамбик) португалски (Португалија) португалски (Саун Томе и Принсип)
португалски (Тимор Лесте) португалски (Швајцарија) раџастански (Индија) реторомански (Швајцарија) романски (Молдавија)
романски (Романија) ромбо (Танзанија) руа (Танзанија) руандски (Руанда) рунди (Бурунди)
руски (Белорусија) руски (Казахстан) руски (Киргистан) руски (Молдавија) руски (Русија)
руски (Украина) самбуру (Кенија) санго (Централноафриканска Република) сангу (Танзанија) санскрит (Индија)
сантали (ол чики, Индија) сантали (ол чики) сардински (Италија) свахили (Кенија) свахили (Конго - Киншаса)
свахили (Танзанија) свахили (Уганда) себуански (Филипини) северен ндебеле (Зимбабве) северен сами (Норвешка)
северен сами (Финска) северен сами (Шведска) севернолуриски (Ирак) севернолуриски (Иран) сена (Мозамбик)
синди (арапско писмо, Пакистан) синди (арапско писмо) синди (деванагари, Индија) синди (деванагари) синхалски (Шри Ланка)
сичуан ји (Кина) словачки (Словачка) словенечки (Словенија) сога (Уганда) сомалиски (Етиопија)
сомалиски (Кенија) сомалиски (Сомалија) сомалиски (Џибути) српски (кирилско писмо, Босна и Херцеговина) српски (кирилско писмо, Косово)
српски (кирилско писмо, Србија) српски (кирилско писмо, Црна Гора) српски (кирилско писмо) српски (латинично писмо, Босна и Херцеговина) српски (латинично писмо, Косово)
српски (латинично писмо, Србија) српски (латинично писмо, Црна Гора) српски (латинично писмо) стандарден марокански тамазитски (Мароко) сундски (латинично писмо, Индонезија)
сундски (латинично писмо) тазавак (Нигер) таита (Кенија) тајландски (Тајланд) тамилски (Индија)
тамилски (Малезија) тамилски (Сингапур) тамилски (Шри Ланка) татарски (Русија) тачелхит (латинично писмо, Мароко)
тачелхит (латинично писмо) тачелхит (тифинаг, Мароко) тачелхит (тифинаг) таџикистански (Таџикистан) телугу (Индија)
тесо (Кенија) тесо (Уганда) тибетски (Индија) тибетски (Кина) тигриња (Еритреја)
тигриња (Етиопија) тонгајски (Тонга) туркменски (Туркменистан) турски (Кипар) турски (Турција)
узбечки (арапско писмо, Авганистан) узбечки (арапско писмо) узбечки (кирилско писмо, Узбекистан) узбечки (кирилско писмо) узбечки (латинично писмо, Узбекистан)
узбечки (латинично писмо) ујгурски (Кина) украински (Украина) унгарски (Унгарија) урду (Индија)
урду (Пакистан) фарски (Данска) фарски (Фарски Острови) филипински (Филипини) фински (Финска)
француски (Алжир) француски (Белгија) француски (Бенин) француски (Брегот на Слоновата Коска) француски (Буркина Фасо)
француски (Бурунди) француски (Валис и Футуна) француски (Вануату) француски (Габон) француски (Гвадалупе)
француски (Гвинеја) француски (Екваторска Гвинеја) француски (Камерун) француски (Канада) француски (Коморски Острови)
француски (Конго - Бразавил) француски (Конго - Киншаса) француски (Луксембург) француски (Мавританија) француски (Маврициус)
француски (Мадагаскар) француски (Мајот) француски (Мали) француски (Мароко) француски (Мартиник)
француски (Монако) француски (Нигер) француски (Нова Каледонија) француски (Рејунион) француски (Руанда)
француски (Свети Вартоломеј) француски (Сејшели) француски (Сенегал) француски (Сент Мартин) француски (Сент Пјер и Микелан)
француски (Сирија) француски (Того) француски (Тунис) француски (Франција) француски (Француска Гвајана)
француски (Француска Полинезија) француски (Хаити) француски (Централноафриканска Република) француски (Чад) француски (Џибути)
француски (Швајцарија) фула (адламско, Буркина Фасо) фула (адламско, Гамбија) фула (адламско, Гана) фула (адламско, Гвинеја Бисао)
фула (адламско, Гвинеја) фула (адламско, Камерун) фула (адламско, Либерија) фула (адламско, Мавританија) фула (адламско, Нигер)
фула (адламско, Нигерија) фула (адламско, Сенегал) фула (адламско, Сиера Леоне) фула (адламско) фула (латинично писмо, Буркина Фасо)
фула (латинично писмо, Гамбија) фула (латинично писмо, Гана) фула (латинично писмо, Гвинеја Бисао) фула (латинично писмо, Гвинеја) фула (латинично писмо, Камерун)
фула (латинично писмо, Либерија) фула (латинично писмо, Мавританија) фула (латинично писмо, Нигер) фула (латинично писмо, Нигерија) фула (латинично писмо, Сенегал)
фула (латинично писмо, Сиера Леоне) фула (латинично писмо) фурлански (Италија) хавајски (Соединети Американски Држави) хауса (Гана)
хауса (Нигер) хауса (Нигерија) хебрејски (Израел) хинди (Индија) хинди (латинично писмо, Индија)
хинди (латинично писмо) холандски (Аруба) холандски (Белгија) холандски (Карипска Холандија) холандски (Курасао)
холандски (Свети Мартин) холандски (Суринам) холандски (Холандија) хрватски (Босна и Херцеговина) хрватски (Хрватска)
централноатлански тамазитски (Мароко) централнокурдски (Ирак) централнокурдски (Иран) чакмански (Бангладеш) чакмански (Индија)
чероки (Соединети Американски Држави) чеченски (Русија) чешки (Чешка) чига (Уганда) чувашки (Русија)
шамбала (Танзанија) швајцарски германски (Лихтенштајн) швајцарски германски (Франција) швајцарски германски (Швајцарија) шведски (Оландски Острови)
шведски (Финска) шведски (Шведска) шкотски гелски (Обединето Кралство) шона (Зимбабве) шпански (Аргентина)
шпански (Белизе) шпански (Боливија) шпански (Бразил) шпански (Венецуела) шпански (Гватемала)
шпански (Доминиканска Република) шпански (Еквадор) шпански (Екваторска Гвинеја) шпански (Ел Салвадор) шпански (Канарски Острови)
шпански (Колумбија) шпански (Костарика) шпански (Куба) шпански (Латинска Америка) шпански (Мексико)
шпански (Никарагва) шпански (Панама) шпански (Парагвај) шпански (Перу) шпански (Порторико)
шпански (Сеута и Мелиља) шпански (Соединети Американски Држави) шпански (Уругвај) шпански (Филипини) шпански (Хондурас)
шпански (Чиле) шпански (Шпанија) (none)

divider
Your settings: (click to change)
Powered by ICU 72.1
CLDR Version 42.0
петок, 9 декември 2022, во 01:32:40 Координирано универзално време
Timezone ID: UTC (Change)
Label Locale:
Language
македонски
Region / Variant
(none)
Transliteration: off
This display locale, mk, is unsupported.
divider

Help   Transliteration Help     XML Source   Compare     File a bug